Publicerade artiklar


2009
december
november
oktober
september
augusti
juli
juni
maj
april
mars
februari
jan

åter

Holger Persson
Strömsund
070 - 62 65 271

holger.p@telia.com

Copyright © 2001 Holger Persson. All rights reserved

Upphovsrättslagen är enkel... fråga först..!

Jämtarnas P-A Lindström signerade en riktigt stark insats. Fyra efter grundomgångarna och en andraplats i B-finalen. ”Jag är mycket nöjd”, sa Lindström. Foto: Holger Persson

Topptrion efter Santa Cup-1. Från vänster: Bröderna Jan och Antonin Klatovsky, Tjeckien (tvåa och etta) samt Stefan Svensson, Ö-vik. Foto: Holger Persson

ÖP 2009-12-28

Härlig insats av P-A värmde gott i Strömsund


Räddningstjänsten fick ett larm vid lunchtid på Annandagen om soteld ur en skorsten i en villa på Amaliagatan i Strömsund. Foto: Holger Persson.

ÖP webb 2009-12-26

Brandlarm i Strömsund

Text/Foto:: Holger Persson.

Strömsundstidningen 2009-12-17

David hjulstökar gärna

Julstöket i köket prioriteras inte av David Tomasson utan det är hjulstöket i garaget som han brinner för. I garaget växer drömbilen fram utformat av egna idéer och ihärdiga fingrar.

I drygt åtta år har David Tomasson, Strömsund, skruvat, letat delar och lagt ner åtskilligt med timmar på sin T23 Hot Rod.

– Jag bygger till och från när man har tid och när det finns pengar det är så dyrt att hålla på. Varje sommar hoppas jag på att få igång den men det kommer alltid någonting i mellan. Men nu är det nära till sommaren ska jag ha igång den, säger David med ett brett leende på läpparna. Jag ska försöka få i ordning den nu snart så jag kan börja besikta den. Det kan ta lite tid med det. Först kommer en och ska provbesikta den och när det är klart blir det bilprovningen.

Något chassi fanns inte så det blev att börja med att sätta ihop järnbalkar och järnrör. T-baljan kom i delar och fick med rätt mycket glasfiberspackling och tid så småningom sin godkända form.

– Bakaxeln kommer från en Jaguar och motorn är en Cheva smallblock. Det övriga har jag byggt och monterat ihop själv. Inredningen har en kille i Östersund sytt upp och lakeringen har Kent Nordqvist gjort, säger David.

Det är egentligen andra gången han bygger bilen. För han har monterat ihop den en gång för att se att delarna passar. Därefter rivit den och fått delarna lackerad och förkromade.

Antalet timmar David tillbringat i garaget vet han inte. Men hur mycket stålar har han då lagt ut kanske man kan få ett svar på eller?

– Pengar och åter pengar, en bra bit över hundra tusen kan man väl säga i alla fall, säger David och skrattar.