Publicerade artiklar
2003
december
november
oktober
september
augusti
juli
juni
maj
april
mars
februari

åter

Holger Persson
Strömsund
070 - 62 65 271

holger.p@telia.com

Copyright © 2001 Holger Persson. All rights reserved

Upphovsrättslagen är enkel... fråga först..!

Bilden från Kommunals demonstration 16 april 2003
Foto: Holger Persson

Vi stödjer strejken

LT 2003-04-23

Foto: Holger Persson

Skadades i singelolycka

LT 2003-04-19

Vinnarna i melodifestivalen från vänster bak:
Lina Nilsson, Rebecka Haglund, Irja Eriksson,
Jane Häll Danielsson, Sebastian Hjortling, Johan Larsson,
Madelene Borg, Jessica Kärnlund,
Kristofer Carlsson och trummis Jon Edsvik.
Text/Foto: Holger Persson

LT 2003-04-19
Här vann rätt låt
Strömsund LT
Det var riktig feststämning när Strömsunds melodifestival genomfördes.

Eleverna i årskurs 9 på Vattudalsskolan har haft till uppgift att under läsåret skriva text och musik som de sedan skulle framföras på skolans melodifestival.

Det var för artonde året festivalen hölls.

I år var det åtta bidrag som eleverna övat på och framfört för föräldrar och gymnasieklasser under veckan.

På skärtorsdagen var det så dags för storfinal med omröstning och allt som hör till en riktig festival. Representanter från årskurs 7-8 och samhället, företagare och politiker från orten, satt i juryn.

Efter en spännande omröstning stod så en klar vinnare - halva klass 9c med låten "Bakom månen".

Vinnarnas pris brukar vara äran och tårta men i år fanns ett bonus pris.

Vinnarna i melodifestivalen 2003 kommer att framföra sitt bidrag på företagsmässan, Mötesplats Strömsund i Dunderhallen den 10-11 maj.



Sandra Thomasson vet hur man klär ut sig till en "äkta" påskkärring.

Skärtorsdagens påskparad i strömsund, lockade massor med påskkärringar.
Foto: Holger Persson

Festlig påskparad i Strömsund

LT 2003-04-19

Marita Mähler, sektionsordförande, är övertygad om att Kommunförbundet kommer att ge med sig och att kraven om högre lön tillmötesgås. Och kommunalrådet Lennart Oscarsson säger sig ha full förståelse för kommunalarnas krav.
Foto: Holger Persson

Strejken stänger alla förskolor i Strömsund

LT 2003-04-17

Siv Johansson, Lövberga samtala med kommunalrådet
Lennart Oscarsson under fikapausen på kommunsamrådet.
Text/Foto: Holger Persson

 

LT 2003-04-09

Hopp om lägre fart genom Lövberga
Lövbergaborna får hjälp av Strömsunds kommunen att få till en hastighetssänkning genom byn.

För sex, sju år sedan krävde byborna att vägverket skulle sänka hastigheten genom byn. Vägverket såg då inga hinder utefter vägen som skulle vara orsak nog att sänka hastighetsbegränsningen.

Vid måndagens kommunsamråd i Lövberga lovade emmelertid Strömsunds kommun att stödja bybornas kamp att få hastigheten sänkt från 70 km till 50 km. Byföreningen ombads att göra en ny skrivelse till vägverket.

Kommunsamrådet inleddes av Olle Hessling med en roande beskrivning av hur den långa raka vägsträckan genom byn inbjuder till alltför höga farter och en allvarlig olycka befaras. Därför vill byborna att sträckan nu skall förses med två rondeller och fart hinder lika fina och praktiska som de som finns i Strömsund.

Det finns allvar bakom de skämtsamma rondellerna: I dag finns flera barn i rörelse efter vägen, Havsnäsbarnen måste byta skolbuss i Lövberga för att åka vidare till Strömsund, boendet på campingen har ökat och att det varit många allvarliga olyckstillbud vid järnvägsövergången.

Sedan 1998 har ordförande i Strömsunds kommuns nämnder och styrelser tillsammans hållit offentliga möten för befolkningen ute i kommunens byar, kommunsamråd.

I måndagskväll var turen kommen till Lövberga. Ett tretiotal personer samlades till mötet i den gamla nedlagda skolan som används till samlingslokal för byn.

Problemet med lokalens höga uppvärmningskostnad och om kommunen kunde tänkas bidra med ekonomisk hjälp till en värmepump blev en av kvällens frågor från byborna. Svaret blev att byrådet fick ansöka om byggdemedel.Kommunen skulle även hålla med virke och annat material till busskurar om byalaget stod för bygget av dem.

Mötet fortskred sedan i en behaglig dialog mellan bybor och kommunens representanter. Nämndernas ordförande lämnade information om deras verksamhet och ekonomiska läge. Byborna ställde frågor om olika rykten som förekommer och dess riktigheter.

Kommunfullmäktige ordförande Inger Vigren tycker att det är intressant och roligt att komma ut på dessa kommunsamråd i byarna. Ett möte till ska de försöka hinna med innan sommaren det kommer då att hållas i Gåxsjö